Збільшити зображення
 
Збільшити зображення
 
Збільшити зображення
 
  19.08.2013

Тилігульський лиман може спіткати доля Куяльника

Через катастрофічне зменшення поверхневого стоку та відсутність постійного водообміну з морем Тилігул міліє, «цвіте» та засолюється. Солоність його води в останні роки стала вищою, ніж в Одеській затоці і досягла 22-24 ‰. У спекотний період звичайними стали замори риби, продуктивність водойми з кожним роком падає, помітно бідніє й пташине різноманіття. У майбутньому лиман може спіткати сумна доля Куяльника.

Чи не єдиний вихід з цього становища – відновлення та підтримка роботи вже існуючого каналу. Так вважають учасники виїздної наради, організованої 15 серпня поточного року дирекціями заповідних об’єктів – Тилігульського регіонального ландшафтного парку (Одеська область) та РЛП «Тилігульський» (Миколаївська область).

Раніше під час штормів і весняних повеней на пересипі Тилігулу неодноразово утворювались промоїни і лиман періодично з’єднувався з морем. У 1958-1959 роках для розвитку рибогосподарської діяльності тут був побудований штучний канал довжиною близько 3300 метрів. Навесні його відкривали, і риба заходила в лиман. Потім, за допомогою шлюзів канал закривали, риба нерестилася і нагулювала вагу. Восени, коли вона йшла на зимівлю в море протоку знову відкривали, а рибу частково відловлювали. Таким чином, крім вирішення рибогосподарських завдань, канал дозволяв підтримувати водообмін з морем.

Зараз такий водообмін порушився, канал замулився і не працює. Тож «ключ» до Тилігулу – шлюзований канал лиман-море. Причому навіть будувати нічого не потрібно, слід просто трохи допомогти природі, поглибити вже існуючу протоку та встановити шандори. Впроваджені заходи допоможуть уповільнити процеси обміління та засолення водойми, дадуть можливість зайти сюди рибі та іншим гідробіонтам. Адже під час нагонних (південних ) вітрів з березня до середини червня у лиман заходить переважно розпріснена вода з поверхневих шарів моря. Її солоність становить лише 5-6 ‰. Водообмін варто припиняти лише тоді, коли солоність води у морі різко зростає і вона переповнена медузами чи коли з лиману може вийти риба.


Текст – Олег Деркач
Фотографії – Олег Деркач, Ігор Гержик
Збільшити зображення
 
Збільшити зображення
 
Збільшити зображення