01.10.2021

СПАЛЮВАННЯ ЛИСТЯ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ЛЮДИНИ ТА ДОВКІЛЛЯ

Наступає жовтень, чудова пора, коли жовтіє та опадає листя. Саме в цей період починається сезон його спалювання. У першу чергу, це найбільше шкодить людям які вдихають цей дим. За підрахунками, при згоранні 1 тони листя утворюється 9 кг мікрочастинок пилу, які під час вдихання осідають у дихальних органах людини, а також 30 кг чадного газу, який, зв'язуючись із гемоглобіном крові, блокує постачання кисню до тканин. Разом з димом вивільняються пестициди та радіонукліди. В тліючому без доступу кисню димі виділяється небезпечна хімічна сполука бензопірен, яка викликає онкологічні захворювання. Вдихання диму зменшує опірність організму до інфекцій.

Окрім цього, листя виділяє вуглекислий газ, що ще більше посилює парниковий ефект та веде до пришвидшення потепління клімату. Згорання листя завдає непоправної шкоди навколишньому середовищу та мікроорганізмам, які збагачують ґрунт. По-перше, з листям згорають зимуючі комахи, такі як сонечка. По-друге, руйнується ґрунтовий покрив, відбувається збідніння ґрунту. По-третє, знищується насіння і коріння трав'янистих рослин. По-четверте, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини коріння. По-п'яте, в 2-4 рази зростає промерзання ґрунту.

Згідно досліджень ООН, лише внаслідок забруднення пластиковими відходами щорічно гине близько мільйона морських птахів, сотні тисяч морських ссавців та безліч риби. Пластик завдає значної шкоди екосистемі і, за прогнозами, якщо не змінити ситуацію, то вже в 2050 році пластику в океані буде більше ніж риби.

Насправді у природі опале листя діє як утеплювач, який захищає кореневу систему дерев та кущів, а також мікроорганізми, які там знаходяться, від зимових морозів. Зрештою, листя перегниває, збагачуючи таким чином ґрунт.

Українське законодавство забороняє спалювати листя. Згідно зі статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що випалювання рослинності або її залишків в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот шістдесяти до семисот двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6120 -12240 грн).

Давайте вже нарешті зрозуміємо: спалення листя не має жодного позитивного впливу, навпаки – це бомба уповільненої дії. Бережіть своє здоров'я, довкілля та свій гаманець!