31.10.2020

Міжнародний день Чорного моря

Святкування Міжнародного дня Чорного моря було започатковано понад 20 років тому як громадсько-політична акція з нагоди ухвалення Стратегічного плану дій для відновлення і захисту Чорного моря Конференцією міністрів довкілля 6 країн Причорноморського басейну, яка відбулась 30-31 жовтня 1996 року у м. Стамбул, Туреччина. Це нагода привернути увагу спільноти до нагальних проблем довкілля Чорного моря.

Зараз найбільш важливими та актуальними для Чорного моря є такі проблеми: зниження біологічного різноманіття, зменшення запасів промислових видів риб та неконтрольований їх вилов, руйнування берегів, забруднення морського середовища і вплив морського транспорту. В той же час нагальною проблемою досі залишається забруднення акваторій біогенними сполуками – азотом та фосфором. У значній мірі все це стосується і Тилігульського лиману.

Цікаві і в той же час сумні факти про стан Чорного моря були отримані в результаті виконання в 2019 році проекту ЕС "Покращення моніторингу довкілля в Чорному морі – спеціальні заходи" (EMBLAS Plus). Виявилось, що забрудненість Чорного моря сміттям вдвічі перевищує показники Середземного моря. Примітно, що 83% цього сміття становить пластик. Поліетиленові пляшки і пакети під впливом температури та ультрафіолету розкладаються та осідають на дні. Крім того морські жителі це сміття сприймають як їжу і гинуть, особливо від цього страждають птахи. Крім того, вчені зафіксували значні відкладення мікропластика на дні Чорного моря, який потрапляє в результаті зносу шин і змивання з автодоріг. Чверть мікропластика потрапляє в каналізацію при пранні синтетичних тканин, із засобів побутової хімії, з кремів, скрабів, зубних паст.

Тому задача, яка стоїть сьогодні перед кожним з нас – це зменшити потрапляння сміття в наш лиман та море, а значить скоротити використання одноразових пакетів, пластикового посуду і упаковки.

Відзначаючи нагальність збереження природної спадщини для майбутнього і прийдешніх поколінь, зазначаємо, що чисте Чорне море – це не лише запорука сталого соціально-економічного розвитку усього Чорноморського регіону, а й добробут мільйонів людей, доля яких пов’язана з Чорним морем.

Адміністрація РЛП «Тилігульський»